Це цікаво

Історія керамічної плитки

Керамічна плитка один з найдавніших будівельних матеріалів, який нараховує тисячолітню історію, і нині не тільки не виходить з моди, але й удосконалюється з року в рік. Не дивлячись на появу багатьох сучасних матеріалів, використання глазурованої керамічної плитки так і залишається найбільш практичним способом створення красивої та водовідштовхуючої поверхні. Плитки міцні, тверді, негорючі, вогнетривкі, гігієнічні та легкі в прибиранні, що робить їх прекрасним оздоблювальним матеріалом. А завдяки зусиллям художників та дизайнерів облицювання стін та підлоги дозволяє отримати вражаючі декоративні ефекти - наприклад “під паркет”, “під камінь”, під інші натуральні матеріали або керамічний мармур з дзеркальною поверхнею.

Нескінченне поле для фантазій відкрилось з появою мармурної та мозаїчної плитки. Хоча ще Ломоносов працював над створенням мозаїчних панно, тільки останнім часом мозаїка стала використовуватись в інтер”єрах квартир та офісів, басейнах. Керамічна плитка – практичний матеріал для оздоблення фасадів, за допомогою якого можна підкреслити індивідуальність котеджу або багатоповерхової будівлі.

Процес облицювання підлоги керамікою був відомий ще в Стародавньому Римі. Розквіту він досяг в І столітті, а в ХVІІ столітті в Венеції з”явилась кераміка з вкрапленнями кольорового скла і навіть дорогоцінним камінням. І сьогодні для дизайну розкішних інтер”єрів використовується суперміцний зносо- і морозостійкий керамічний граніт, прикрашений смальтою.

Найбільш відомим різновидом керамічного покриття є кахель, плитка з глазурованою лицьовою стороною, красива скловидна поверхня якої високо цінувалась ще з давніх часів. Керамічна плитка була одним з будівельних матеріалів в Стародавньому Єгипті, Халдеї, Ассірії та Римі. Вже тоді керамічну плитку використовували не тільки з чисто декоративною, але і з практичною метою – її можна побачити в стародавніх храмах і банях, що збереглися, в базиліках і на ринках – словом, в місцях масового скупчення народу. В любих приміщеннях, громадських чи приватних, плитка служила визначним елементом обстановки. Щоб переконатись в цьому, достатньо відвідати берлінський музей „Пергамон”, де до цього часу можна милуватись на чудову зелену і синю глазур плиток, які прикрашали ворота Іштар у Вавилоні багато тисяч років тому.

Найбільше визнання керамічне оздоблення в стародавні часи отримало в ісламському світі. Зелена і біла глазур прикрашала мусульманські мінарети, вподобляючи оздобленню могили пророка Магомета в Медині.

Пізньо-римська, вестготська, мусульманська і єврейська естетичні традиції, посилені  впливом християнського символізму, подарували прекрасні приклади використання будівельної кераміки в палаці Альгамбра, в Гранаді , і в  толедських синагогах. По цих виробах добре простежується еволюція керамічного дизайну в напрямі більшої витонченості геометричних форм.

Дизайн і сама технологія були переглянуті в епоху Відродження, коли центром виробництва стала Севілья. З розповсюдженням стилю барокко керамічне виробництво з новою силою відновилось на узбережжі Іспанії, на території Валенсії. Прикладом може служити Королівський завод кераміки графа Аранди в місті Алькора і багаточисленні мануфактури самої Валенсії, які поступово переходили на масове виробництво.

Справжній бум кераміки в архітектурі стався лише в роки розквіту каталонського модернізму. Після всесвітньої виставки в Барселоні в 1888 р., будівля теперішнього зоологічного музею, спершу задумана як кафе, була перетворена в першу Школу модерністського дизайну під назвою „Tres dragons” (Три дракона). То був час, коли заможна каталонська та валенсійська буржуазія освоювала „новий стиль” таких архітекторів, як Гауді і Доменек-і-Монтанер, який сьогодні сприймається нами як основна визначна риса  цих міст. Дуже швидко відмінною рисою „нового стилю” стала архітектурна еклектика, в якій важливе місце заняли кольори і форми керамічних покрить, особливо керамічної ”битої” мозаїки, яка відома під назвою „тренкадіс”.

В наші дні широкий вибір керамічних матеріалів робить можливим використання кераміки для найрізноманітніших завдань та інтер”єрів. Продукція керамічної промисловості стала значно різноманітніша та популярніша серед споживачів завдяки новим технологіям, автоматизації виробництва, постійному підвищенню якості виробів, розробці нових функцій, форм, розмірів, рельєфів.